חפש

גן ילדים - מעל 5 ילדים, משפחתון - עד 5 ילדים
ליד

לדוגמא: מעפילי אגוז 6 רחובותחיפוש מתקדם
עונת הסתיו
 
רקע כללי   (מתוך האתר ויקפדיה, להגדרה המלאה של עונות הסתיו מהאתר "ויקפדיה" לחץ כאן )

הסתיו הוא אחד מארבע עונות השנה המציינת את המעבר בין הקיץ לחורף ולכן הוא נקרא עונת מעבר.
 
באזורים הממוזגים, הסתיו הוא העונה בה רוב הגידולים החקלאיים נאספים, ויש שלכת במהלכה העצים משירים את עליהם, מזג האוויר קריר ויורד גשם רב.
 
למעשה, במקומות שבהם האקלים לח ורטוב, הסתיו הוא העונה הגשומה ביותר.
 
בישראל, שבה האקלים הוא ים תיכוני, הסתיו הוא העונה שבה יורדים הגשמים הראשונים.
 
בסתיו גם מתחוללים שרבים מידי פעם. מערכות אלה דועכות לקראת סוף הסתיו.
 
לפי ההגדרה האסטרונומית
, הסתיו מתחיל בימי השיוויון שבהם אורך היום שווה לאורך הלילה ונגמר בימי ההיפוך שבהם היום הוא הקצר ביותר בשנה והלילה הוא הארוך ביותר בשנה. בחצי הכדור הצפוני הסתיו מתחיל ב-23 בספטמבר ונגמר ב-22 בדצמבר.
 
לשם הפשטות, יש מחשיבים כסתיו את החודשים ספטמבר, אוקטובר ונובמבר בחצי הכדור הצפוני.
בתרבות ובשירה הסתיו מסמל נוגות עדינה ועצב רומנטי, מאחר וזו התקופה בה מזג האוויר מתחיל להתקדר ולהתקרר, אך ללא הסערות העזות של החורף ולבלוב הצמחייה של אמצע החורף והאביב. ביהדות החגים ראש השנה, יום כיפור ואף סוכות חלים בסתיו - דבר המגדיל את חגיגיותה בעיני הילדים והופך אותה לסמל להתחלה חדשה. פרח החצב נחשב למבשר בואו של הסתיו, והחיות המזוהות עם עונה זו הם החלזון והציפורים הנודדות.
 
 
לתמונות נוספות של עלי שלכת ועצים ליחצי כאן  
 

 
 
מושגים  (מתוך האתר ויקפדיה, להגדרות המלאות של המושגים מהאתר "ויקפדיה" לחץ כאן)

עונות
השנה
סתיו - מזג האוויר מתקרר. השמש מצויה על קו המשווה השמימי ועם הזמן היא מתקרבת עוד יותר לפני האופק. הימים מתקצרים והלילות מתארכים בהדרגה.
חורף - מזג האוויר קר. השמש מצויה במסלול נמוך ביותר וקרוב לפני האופק. הימים קצרים והלילות ארוכים.
אביב - מזג האוויר ממתחמם. השמש מצויה על קו המשווה השמימי ועם הזמן היא מתרחקת עוד יותר מפני האופק. הימים מתארכים והלילות מתקצרים בהדרגה.
קיץ - מזג האוויר חם. השמש מצויה במסלול גבוה ביותר ורחוק מפני האופק. הימים ארוכים והלילות קצרים.
שלכת
בסתיו, כשהטמפרטורה יורדת והימים מתקצרים, מופסק יצור הכלורופיל בעלים, הכלורופיל הקיים מתפרק והצבענים האחרים נחשפים, דבר הגורם לעלים לאבד את צבעם הירוק ולהפוך צהובים-אדומים. בשיאו של הסתיו נושרים העלים מצמחים אלו, תופעה הקרויה שלכת. עצים שאינם משירים את עליהם נקראים עצי עד.
 
השלכת היא צעד הסתגלותי, המאפשר לצמח לשרוד בתנאים הקשים של החורף. המטבוליזם של הצמח בחורף מוקפא כמעט לחלוטין, דבר המאפשר לו לשרוד למשך כמה חודשים ללא ביצוע פוטוסינתזה.
 
בעצים מסוימים חלה פריחה מסיבית דווקא בחודשי החורף, כשהעץ ערום מעליו. בפרחים בהם נעשית האבקה באמצעות הרוח מהווה חוסר העלים יתרון, שכן הללו אינם מפריעים בדרכה של הרוח אל הפרחים. בפרחים בהם נעשית האבקה באמצעות חרקים ועופות מהווה חוסר העלים יתרון גם כן, שכן עתה הם מזוהים ביתר קלות על ידי המאביקים והגישה אליהם קלה יותר.
 
הגוונים של עלי השלכת נחשבים לאחד מהסממנים העיקריים של עונת הסתיו. במקומות מסוימים בעולם - באיזור החוף המזרחי של ארצות הברית וקנדה, למשל - התפתחה "תיירות שלכת" עניפה, במסגרתה נוהרים אלפים רבים של תיירים במשך כמה שבועות בתחילת הסתיו בכדי לחזות בצבעי השלכת העזים באזורים אלו.
היורה
היורה הוא הגשם הראשון שיורד בסתיו. בדרך כלל יורד היורה בחודשים אוקטובר או נובמבר. היורה הוא גשם סמלי ביהדות והוא מבשר על בוא החורף - העונה הקרה והגשומה בישראל. תופעת היורה ייחודית לאקלים הסובטרופי, שרק בו יש עצירת גשמים במשך עונת הקיץ.
באזורי האקלים הממוזג לא מפסיקים הגשמים לפרק זמן ממושך בשנה ולכן לא מיוחסת שם חשיבות לגשמים בסתיו.
 
ההגדרה המטאורולוגית ליורה בישראל היא הגשם הראשון היורד כתוצאה מהשפעת שקע חזיתי לאחר עונת הקיץ (יוני-ספטמבר).
רוח
רוח היא תנועה של חלקיקי אוויר רבים יחד בכיוון מסויים. איך נוצרת הרוח ? לחץ כאן
מזג אויר
מצבים ותופעות יומיומיות שמתחוללים באטמוספירה. בארץ ישראל אין שינויים קיצוניים במזג האויר כמו שבארצות הברית או באירופה המערבית, אך קיימים שינויים קיצוניים כמו החמסינים שמוכרים בעונת המעבר או קרה אשר מתפתחת כאשר מגיע לאזורנו בחורף אויר קר ויבש מאסיה או מסיביר.
 
בני האדם צפו תמיד במזג האויר משום שהיתה לו השפעה על חייהם וגם כיום תחזית מדוייקת יכולה לסייע לאדם לכוון את מעשיו. תחזית לטווח ארוך יכולה לכוון תעשיות כמו בגדים, תעשיות בניין, תחנות כוח, חקלאות, כלי טיס וספינה
נדידת
ציפורים
מינים רבים של בעלי חיים יוצאים במחזור חייהם למסעות נדידה. אולם הציפורים, מטבען הן בעל החיים הנייד ביותר. אפילו האדם, על אף אמצעי התחבורה העומדים לרשותו, אינו נייד כמותן, ואינו מעתיק את מקום מגוריו בצורה דרסטית כזאת.
 
הציפורים מותאמות אנאטומית ופיזיולוגית לחיים באוויר. כנפיהן, זנבן, עצמותיהן, הראות, שקי האוויר וחילוף החומרים הייחודי, כולם תורמים ליכולת זו. התעופה מקנה לעופות את היכולת לנוע מחבל ארץ אחד למשנהו ובחזרה, בהתאם לחילוף העונות, ובחיפוש אחר אקלים נוח לרבייה ולמציאת מזון.
 
נדידת הציפורים שימשה עוד בימי קדם כאינדיקציה לשינוי במזג האוויר. הגעת עופות מסוימים, מסמנת עד ימינו את מועדי השנה. נחליאלי בסתיו וסנונית באביב הם מבחינת סמלים, שאין עליהם עוררין.
 
הצעד הבא היה הקמת מרכזים לחקר הנדידה. מטרתם היא לנתח את נתיבי המעבר של מיני עופות, לגלות את השפעת האדם על אופי הנדידה, למנוע את הרס בתי הגידול ואת החולי כתוצאה מהתפתחות התעשייה.
 
בתנ"ך מוזכרת הנדידה העונתית במספר אופנים: "המבינתך יאבר נץ, יפרש כנפו לתימן" (איוב, ל"ט כ"ו), "גם חסידה בשמים ידעה מועדיה ותור וסיס ועגור שמרו את עת בואנה" (ירמיהו, ח' ז').
נתיב הנדידה של השליו, ממערב אסיה לאפריקה, עובר במדבר סיני , והוא שהציל את בני ישראל מרעב בעת נדודיהם
.

 
 
 
רעיונות לפעילויות בגן, לפי נושאים:  

עבודות
יצירה
מסגרת לתמונה של הילד. איסוף עלי שלכת, הדבקתם על דף או ברסטול או קרטון בגודל A-4וכו', תוך כדי  השארת  מקום לתמונה (בהתאם לגודלה, 18*13, או 15*10) שהילד יביא מביתו.  
לאחר מכן ניתן לרסס את כל התמונה (ללא תמונת הילד) בספרי כסף או זהב, ורק לאחר מכן  להדביק את תמונתו של הילד. את החומרים (תמונה +עלי שלכת) הילד יביא ויאסוף עם הוריו.
 
לא לשכוח להשאיר מקום לשם ה"אומן" הצעיר + שם הגן.
 
הכנת "שבשבת". ע"י מקל ארוך, ונייר צבעוני (יכול להיות גם ממאגזין ישן) או לחילופין דף A-4 שהילד יצבע.
נושאים
לדיון  
העץ - ותועלתו לאדם. משמש להסקה וחימום בחורף, ככלי שיט (רפסודה), קיסם, חומר בעירה, נייר לשימושיו השונים, מחסה מפני החום והרוח המנשבת בפרדס, חומר גלם לרהטים בבית (כסא, שולחן, מדף). פרות ומזון לאדם, כולל צמחי מרפא לרפואה ועוד.
 
יש לעורר את הילדים בגן ובבית שיכנו רשימה של חפצים (מהסוב אותם) העשויים מעץ.
 
הרוח ותעלתה  לאדם. משמש להפקת חשמל (תחנות רוח), מביאה את העננים, מפזרת רחות, הכוח שמניע את סירות המפרש.

 
 
תמונות.

אופציה אחת,  מהאתר של  microsoft, לחצי כאן   
אופציה שניה , מהאתר של wikimedia, לחצי כאן
  
 
ספרים. 

לולי שבלולי יוצא לטיול - קורה גלעדי
ברלה צא החוצא - פנינה קז

 
 
אביזרים לגן (עבודות יצירה, פלקטים תמונת ועוד).
 
לקניית אביזרים לגן העוסקים בנושא הסתיו ניתן למצוא ב"חיפוש ספקים לגנים" באתר שלנו. הכפתור נמצא באמצע האתר למעלה, כפי לידעתך כל ספק באינדקס מציג ומחוייב בקופון הנחה או מבצע. 
 
מעבר לכך, ע לכל ספק תקבלו את המידע, כדלהן: שם הספק + כתובת + מס' הטלפון +קישור לכרטיס מידע + קישור למייל + קישור לאתר + קישור למפה הגעה אלקטרונית.
 
למה ? כי בשבילנו, את... הגננת


גני ילדים | גני ילדים לפי ערים | גני ילדים לפי שכונות | ספקים | הגננת – פורטל גני ילדים בישראל | Created by: Pixiesoft & Raz Marketing